•   Tradycje  szkolnictwa w Nowej Wsi sięgają XIX wieku. Po II wojnie światowej szkoła rozpoczęła działalność od razu w 1945 roku. Uczono się wtedy w dwóch budynkach.

Z inicjatywy lokalnej społeczności zbudowano nową szkołę, która otworzyła swoje podwoje dla uczniów w 1972 roku. Budynek jest piętrowy, mamy sześć sal lekcyjnych i salę gimnastyczną, bibliotekę z czytelnią, stołówkę, toalety, szatnię i salę komputerową oraz gabinet pielęgniarki, sekretariat i gabinet dyrektora.
                 W naszej szkole dzieci mogą korzystać z opieki świetlicowej. Głównym celem świetlicy jest stworzenie sprzyjających warunków rozwoju dziecka i zaspokojenie jego potrzeb. Dzieci mogą pracować w PCK i Samorządzie Uczniowskim. Uczą się oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi poprzez gromadzenie ich na książeczkach SKO. Co roku jeździmy również na wycieczki. Organizujemy wyjścia uczniów do kina, teatru, muzeum i ciekawych miejsc w okolicy. Na takich wycieczkach istnieje najlepsza okazja przedstawienia jedności zagadnień przyrodniczych, historycznych i gospodarczych.