Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Skąd pochodzi układ barw narodowych
Barwy Polskiej flagi są odzwierciedleniem kolorów chorągwi polskiej, a więc białego orła na czerwonym tle. Ten symbol państwa polskiego jako Korony Polskiej obowiązywał już od średniowiecza. Najważniejszym jego elementem był znak w godle, a więc sam orzeł biały i stąd właśnie biały kolor powinien znajdować się na górze flagi, a czerwony na jej dole. Dlatego także mówimy, że Polska flaga jest biało-czerwona.
Jak poprawnie zawiesić polską flagę
Zasada poprawnego zawieszania Polskiej flagi jest bardzo prosta. Jeżeli barwy flagi będą umieszczane w układzie pionowym, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie, jeśli na flagę spoglądamy z przodu. Flaga lokalizowana w rozetkach, zwanych historycznie kotylionami, powinna być zatknięta tak, aby kolor biały znajdował się we wnętrzu kompozycji, czerwony zaś na jej zewnętrznej stronie. Warto także wiedzieć, że dopóki flaga nie jest umieszczona na maszcie, oznacza jedynie barwy narodowe. Dopiero z godnością wciągnięta na maszt staje się ona polską flagą państwową.
Prawidłowa długość boków flagi Polskiej
Poprawną długość boków flagi polskiej określa dokument państwowy, czyli „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej”. A zatem długości boków w poprawnie przygotowanej fladze Polskiej powinny mieścić się w proporcjach 5:8. Czyli jeśli dana flaga ma 1 metr wysokości, jej szerokość sięgać powinna 1,6 metra. Jeżeli te proporcje nie są prawidłowe, mamy wówczas do czynienia jedynie z tak zwanymi barwami narodowymi, nie zaś z flagą Polską.
BARWY NARODOWE I ICH OCHRONA
Dziś każdy ma prawo używać barw RP, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania odpowiednich czci i szacunku. Choć nie ma zakazów, jak za czasów PRL, nie wolno umieszczać napisów, np. z nazwami miejscowości, na biało-czerwonych flagach. Kodeks Karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności.
Wszystkim Polakom, dużym i małym, z okazji Dnia Flagi RP, składamy najlepsze życzenia!
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.