1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” biorąc udział w lekcjach dotyczących tego zagadnienia i w szkolnym konkursie na projekt plakatu upamiętniającego to święto.
Wyniki konkursu:
I miejsce : Aleksandra Rochoń
II miejsce: Łukasz Haczykowski
III miejsce: Nina Socha
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję i dziękuję uczniom za udział.
Polecamy materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia:
- wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” –https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/73624,Wystawa-Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-do-pobrania-PLEN.html,
- serwis Żołnierze Wyklęci – https://www.polskieradio.pl/339,Zolnierze-wykleci.