1 czerwca - Dzień Dziecka
Dzieci w wirtualnej sieci
31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa
KONKURS PROFILAKTYCZNY dla klas I-III i IV- VIII
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Rozkład jazdy autobusu szkolnego od 17.05.2021
13 maja przypada 120 rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego
„ Starałem się tak żyć ,abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”
-rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego,
-żołnierz Armii Krajowej,
-więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz
-autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego
Oskarżony i skazany przez władze komunistycznej Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.
Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990.
Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.
9 maja "Dzień Europy" "Święto Unii Europejskiej"
76. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej
76. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej
8 maja 1945 r. podpisano bezwarunkową kapitulację Niemiec, kończąc tym samym II wojnę światową, która pochłonęła życie ponad 100 milionów ludzi — w tym ponad 6 milionów Polaków
76 lat po zakończeniu II wojny światowej składamy hołd jej ofiarom. Pamiętamy o niezłomnej walce Narodu Polskiego z nazistowskimi Niemcami przez cały czas trwania konfliktu w Europie od września 1939 do maja 1945 roku.
„Wiosna wybuchła mi prosto w twarz”
W marcu uczennice naszej szkoły wzięły udział w międzyszkolnym konkursie literacko-fotograficznym pod hasłem: „Wiosna wybuchła mi prosto w twarz”, który został zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu.
Miło nam poinformować o ogromnym sukcesie naszych zdolnych uczennic.
W kategorii literackiej I miejsce zajęła Oliwia Janz (klasa VII b), natomiast II miejsce - Zuzanna Kozłowska (klasa VIII). W kategorii fotograficznej II miejsce zajęła Nina Socha (kl. VII b).
Opiekunem naukowym była pani Ania Witkowiak.Serdecznie gratulujemy laureatkom, a także Agacie Szlitkus i Martynie Ciechanowicz (uczennicom klasy VII a), które również reprezentowały naszą szkołę w tym konkursie.
Harmonogram powrotu uczniów do stacjonarnej nauki w szkołach
Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczniowie naszej szkoły wykonali piękne plakaty.
- 1
Konstytucja 3 Maja
W tym roku obchodzimy 230. rocznicę podpisania Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r., Konstytucji 3 Maja.
Była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją.
Właściwą perspektywę dla oceny tego wydarzenia możemy odnaleźć w uchwale Sejmu RP w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwała ta podkreśla, że Konstytucja 3 Maja stała się swoistym testamentem wolności, niepodległości i obywatelskości dla kolejnych pokoleń, w czasie zrywów niepodległościowych, i później – podczas odbudowy wolnej Ojczyzny – zarówno po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., jak i po jej ponownym odzyskaniu w 1989 r. To przesądza o jej historycznym znaczeniu.
2 maja - Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Skąd pochodzi układ barw narodowych
Barwy Polskiej flagi są odzwierciedleniem kolorów chorągwi polskiej, a więc białego orła na czerwonym tle. Ten symbol państwa polskiego jako Korony Polskiej obowiązywał już od średniowiecza. Najważniejszym jego elementem był znak w godle, a więc sam orzeł biały i stąd właśnie biały kolor powinien znajdować się na górze flagi, a czerwony na jej dole. Dlatego także mówimy, że Polska flaga jest biało-czerwona.
Jak poprawnie zawiesić polską flagę
Zasada poprawnego zawieszania Polskiej flagi jest bardzo prosta. Jeżeli barwy flagi będą umieszczane w układzie pionowym, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie, jeśli na flagę spoglądamy z przodu. Flaga lokalizowana w rozetkach, zwanych historycznie kotylionami, powinna być zatknięta tak, aby kolor biały znajdował się we wnętrzu kompozycji, czerwony zaś na jej zewnętrznej stronie. Warto także wiedzieć, że dopóki flaga nie jest umieszczona na maszcie, oznacza jedynie barwy narodowe. Dopiero z godnością wciągnięta na maszt staje się ona polską flagą państwową.
Prawidłowa długość boków flagi Polskiej
Poprawną długość boków flagi polskiej określa dokument państwowy, czyli „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej”. A zatem długości boków w poprawnie przygotowanej fladze Polskiej powinny mieścić się w proporcjach 5:8. Czyli jeśli dana flaga ma 1 metr wysokości, jej szerokość sięgać powinna 1,6 metra. Jeżeli te proporcje nie są prawidłowe, mamy wówczas do czynienia jedynie z tak zwanymi barwami narodowymi, nie zaś z flagą Polską.
BARWY NARODOWE I ICH OCHRONA
Dziś każdy ma prawo używać barw RP, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania odpowiednich czci i szacunku. Choć nie ma zakazów, jak za czasów PRL, nie wolno umieszczać napisów, np. z nazwami miejscowości, na biało-czerwonych flagach. Kodeks Karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności.
Wszystkim Polakom, dużym i małym, z okazji Dnia Flagi RP, składamy najlepsze życzenia!
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Konsultacje strategii dla młodzieży w woj. kujawsko-pomorskim
27 kwietnia 2021, od godz. 17:00
Zapisz się na konsultacje strategii dla młodzieży w woj. kujawsko-pomorskim!
Już 27 kwietnia odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Zapisy przyjmowane będą do 26 kwietnia.
- Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału, bez względy na poglądy – mówi inicjator konsultacji, Piotr Mazurek - Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.
Konsultacje dla woj. kujawsko-pomorskiego rozpoczną się 27 kwietnia br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiadlamlodych5.webankieta.pl/. Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 26 kwietnia (poniedziałek) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.
Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.
Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.
Zasady pracy szkól i placówek od 26 kwietnia
Wojewódzki konkurs plastyczny "Mój kolega przyjechał z daleka"
Zasady funkcjonowania szkół i placówek oświatowych od 19 kwietnia 2021
„21 857. Katyńskie liczby”.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie